Klarnet Kursu

Sesiyle Hepimizi Büyüleyen Klarnet Hakkında Bilgiler

Klarnet, hepimizin orkestralarda dinleyip çok beğendiği ve kendine has tok sesleri bulunan bir enstrümandır. Ünlü caz parçalarından dinlediğimiz pop şarkılarına kadar müziğin her alanında bu enstrümana ait pasajlar bulmak mümkün. Özellikle Türk müziğinde sıklıkla karşımıza çıkan bu üflemeli çalgı kendisine has dokularla müziğimize ayrı bir tat ve hava katıyor diyebiliriz.

Bu oldukça narin ve güzel enstrüman hakkında bilgi sahibi olmak ve kafanızdaki soru işaretlerini gidermek için bu yazımızdan faydalanabilirsiniz. Sizlere klarnet hakkında genel ve önemli bilgiler verecek, neden klarnet kursuna gitmeniz gerektiğinden bahsedeceğiz. Özellikle, bu çalgının sesine hayran olan müzikseverlerin mutlaka klarnet eğitimi almasını tavsiye ediyoruz. Sizler de zaman geçtikçe kendinizi bu çalgının büyülü dünyasına bırakacak ve çaldıkça kendinizi daha iyi hissedeceksiniz. İsterseniz klarnet hakkında kısa bilgiler vererek yazımıza başlayalım.

Klarnet Nedir?

Klarnet, genellikle sert ağaçlardan yapılan ve metal perdeleri olan üflemeli bir müzik enstrümanıdır. Bu enstrümanda ağızlık, fıçı, üst gövde, alt gövde ve kalak adı verilen beş farklı parça bulunmaktadır. Klarnet çalınırken sol el üstte ve sağ el altta tutularak klarnete bir miktar eğim verilir. Klarnet orkestralarda pek çok görevi üstlenip özel pasajlar çalabilmektedir. Hızlı ve canlı bölümlerden daha yavaş ve duygulu kısımlara kadar tüm noktalara ve bölümlere klarnet, oldukça iyi bir şekilde eşlik edebilmektedir.

Klarnetin tarihi, diğer üflemeli çalgılara bakıldığında pek de eskiye dayanmamaktadır. Önceki dönemlerde orkestralarda yer alan Chalumeau (şalümo) adlı enstrümanın geliştirilmesiyle birlikte şimdi bildiğimiz modern klarnetler ortaya çıktı. 18. Yüzyılda ortaya çıkan ve geliştirilen bu üflemeli çalgı anca 1700’lü yılların yarısında orkestralarda kendine yer bulmaya başladı. Dönemin müzisyenlerinden Mozart’ın da katkılarıyla ünlenen ve büyüyen klarnet, gittikçe gelişerek günümüzdeki halini aldı.

Klarnet Türleri

Aslında hepsi birbirine benzese de klarnetin birden çok türü bulunuyor. Genel olarak nota adlarıyla adlandırılan bu türler ise şöyle:

  • Si Bemol Klarnet
  • Sol Klarnet
  • La Klarnet
  • Mi Bemol Klarnet
  • Alto Klarnet
  • Bas Klarnet

Klarnet türleri genellikle piyanodaki ses frekanslarına göre isimlendirilmektedir. Nota ismi taşımayan klarnetlerden alto klarnet mi bemol tonunda, bas klarnetler de si bemol veya la tonundadır. Türleri değiştikçe boyutları da değişen bu enstrümanlardan en çok kullanılanı si bemol ve sol klarnetlerdir. Sol klarnet yerli Türk müziğinde sıklıkla kullanılırken, si bemol klarnet ise orkestraların vazgeçilmez üflemeli çalgılarından bir tanesidir.

Yeni başlayan kişilere ise genellikle sol klarnet veya si bemol klarnet önerilmektedir. Birçok müzik tarzına ve tekniğe uyumlu olan bu klarnetler ile istediğiniz tüm parçaları çalabilirsiniz. Ayrıca yeni öğrenen kişilerin teknikleri kavrayabilmesi ve klarnetin inceliklerini anlayabilmesi bu klarnetler ile çok daha kolaydır. Yapıldığı madde ise yeni başlayanlar için pek fazla değişiklik göstermiyor. Sert ağaçlardan yapılan veya tamamen metalden yapılmış olan klarnetleri tercih edebilirsiniz.

En İyi Klarnet Kursları

Sizler de profesyonel eğitmenler ışığında verdiğimiz klarnet kurslarına katılarak bu güzel enstrümanı çalmaya başlayabilirsiniz. Çalması biraz güç olan ve uzmanlaşması emek isteyen klarneti, işin uzmanından öğrenirseniz çok daha iyi çalabilirsiniz. Verdiğimiz kurslarda, öğrencilerimizin eğlenebilmesini ve eğlenirken öğrenmesini önemsiyor, onlara bu nadide enstrümanla ilgili tüm bildiklerimizi vermeye çalışıyoruz. Sizler de klarnet öğrenmek istiyor fakat nerden başlayacağınızı bilemiyorsanız, bizim kurslarımıza müracaat edebilir ve dinlerken zevk aldığınız bu enstrümanı çalmaya başlayabilirsiniz. Onlarca yıllık tecrübemizle, sizlere en iyi ve kaliteli kurs hizmetini vereceğimizden kesin emin olabilirsiniz.