Latin Dans Kursu

İçimizi Isıtan Latin Dansları Nelerdir ve Nasıl Yapılır?

Latin dansları, hepimizin bildiği ve izlediği genellikle hareketli salon ve halk danslarına verilen addır. Latin dansları, köken olarak Latin Amerika, Afrika ve Avrupa’dan geliyor. Kökenini farklı coğrafyalardan alsa da bu danslar gelişimini Küba ve Porto Riko gibi Latin Amerika ülkelerinde tamamlıyor.

Her dansta olduğu gibi Latin danslarının da arkasında bir öyküsü ve hikayesi bulunuyor. Bu dansları yapmak ve iyi bir şekilde öğrenmek isteyenlerin, kesinlikle bu geçmişi öğrenmeli ve bu dansları icra ederken onu adeta yaşamalıdır.

Tutkunun ve ritmin harmanlandığı Latin dansları, son yıllarda dünyaya yayılarak birçok kesimin ilgisini çekmeye başladı. Bu yazımızda sizlere giderek büyüyen ve popülerleşen bu danslar hakkında bilgi vermek, belli başlı Latin danslarını detaylıca anlatmak istedik. Bu yazımızı okuduktan sonra Latin dansları hakkında pek çok bilgiye sahip olacak ve bazı dansları yakından tanıma şansı bulacaksınız. İsterseniz, Latin danslarının tarihine değindiğimiz ilk bölümümüze bir giriş yapalım.

Latin Dansı Nasıl Ortaya Çıkmıştır?

Latin dansları, daha önceden de bahsettiğimiz gibi kökenlerini başta Latin Amerika’dan ve Avrupa’dan alıyor. Afrika kıtasının kültürel esintilerini de içerisinde barındıran bu dans çeşitlerinin tam olarak ortaya çıkış noktasını belirlemek bu yüzden biraz güçleşiyor. Fakat bu dansların genel olarak, Amerika topraklarındaki kabilelerin yerli dansı olduğu ve kültürel etkileşimlerle günümüzdeki haline kadar evrildiği tahmin ediliyor.

Latin Dans’ın doğuşu 1400 ve 1500’lü yıllarda Avrupa’daki devletlerin Amerika topraklarına ayak basmasıyla başlıyor. Böylece, Avrupalılar, Latin Amerika yerlilerinden gördükleri danslara kendi esintilerini de ekleyerek bu dansı geliştirmiş oluyorlar.

Bu sayede Latin Dansı Amerika kıtasından tüm dünyaya yayılmaya ve kültürlerin etkisi altına girmeye başladı. Günümüzde modern ve klasik olan birçok dans türünü etkileyen Latin danslarını iki kategoride toplayabiliriz. Hepimizin bildiği popüler ve salon Latin danslarının yanında bir de ülkelere göre değişiklik gösteren yerel Latin dansları bulunuyor. Bu yazımızda sizlere dünyanın her yerinde bilinen ve tanınan Latin danslarını anlatmak ve sırayla hepsinden ufak ufak bahsetmek istedik.

1.      Samba

Samba, Avrupa ve Amerika’da en çok bilinen ve uygulanan Latin danslarından bir tanesidir. Kökleri Afrika’ya dayansa da genel olarak Brezilya ülkesiyle özdeşleşmiştir. Oldukça canlı ve hızlı olan bu dans türü genelde Brezilya’daki sokak karnavallarında icra edilmektedir.

2.      Salsa

Salsa, 20. Yüzyılı adeta etkisi altına alan oldukça önemli bir Latin dans türüdür. Aslına Küba’da ortaya çıkan bu dans, önce Amerika’da sonra da İspanya’da popüler olmaya başladı. Gittikçe gelişen ve türlere ayrılan salsa hem ritmik ve sert olarak hem de daha romantik ve yavaş olarak icra edilebiliyor.

3.      Rumba

Rumba, birçok dans gibi yine Küba’da ortaya çıkan bir danstır. Genellikle romantik hareketlerin ve yavaş ritimlerin hakim olduğu bu dans, Avrupa ve Amerika’da çoğu salon dansçısı tarafından benimsenmiştir. Bu dans türünde melodi ve dansçıların vücut hareketlerinin uyumu çok önemlidir.

4.      Ça Ça Ça

Halk arasında Ça Ça veya Ça Ça Ça olarak bilinen bu dans, modern olarak 20. Yüzyılın başlarında gelişimini tamamladı. Salsa ve diğer hareketli dans türlerine göre daha yavaş bir müziğin hakim olduğu Ça Ça Ça, ismini yere üç kere vuran ayakkabı sesinden alıyor. Yine Avrupa ve Amerika’da oldukça popüler olan Ça Ça, en çok bilinen Latin dansları arasında yer alıyor.

Sizler de bu ritmik ve eğlenceli dansları öğrenebilmek ve Latin kültürünü keşfetmek istiyorsanız, Latin dansı kurslarımızı ziyaret edebilirsiniz. Alanında uzman öğretmenlerimiz ve bu dansları ana vatanlarında öğrenen dans hocalarımızla sizlere en iyi şekilde bu dansları öğretmeye çalışıyoruz. Sizler de beğendiğiniz dansı seçin ve hemen bizlere başvurun. Kesinlikle harika zaman geçireceğinizden ve istediğiniz dansı en iyi şekilde öğreneceğinizden emin olabilirsiniz!